Головна » Статті » Мої статті |
КЗО «Першотравенська загальноосвітня спеціальна школа-інтернат» ДОР»
План - конспект уроку з української мови
по темі “Граматичні категорії прикметники” 6 клас
Вчитель : Сажина О.О.
м. Першотравенськ 2015
Тема: Граматичні категорії прикметника.
Мета: Систематизовувати, узагальнювати знання, вміння, навички учнів з теми “Граматичні категорії прикметника”, розвивати образне мислення пам’ять, вчити використовувати прикметники у художньому стилі, їх доречне використання під час опису зовнішності людини, розвивати культуру мовлення, виховувати уявлення про моральні якості людини.
Тип уроку: Закріплення знань про вивченні частини мови. Обладнання: опорні картки.
Хід уроку: І.Організаційна частина: Порядок на робочих місцях. ІІ. Загальнокорекційна частина: Психологічний настрій дітей, мотивація пізнавальної діяльності. - Діти, яка сьогодні погода? - Сонячна, весняна. - Яке сонечко весною? - На яких уроках вам хотілось би бути? - На цікавих корисних.
(опорні слова “сонячна”, “весняна”, “яскраве”, “тепле”, “цікавих”, “корисних” вивішуються на дошці.) - До якої частини мови належать опорні слова? Визначте рід, число. - Яку роль відіграють роль прикметники в нашому мовленні? - Роблять нашу мову виразною, більш емоційною, багатшою. Прочитай перший текст. Із дужок вибери, встав потрібний прикметник. Порівняй текст. Який текст несе більше інформації, який подобається тобі? Чому? Усміхнувся (променистий, яскравий) ранок. (Погідне, ясне) блакитне небо дихало на землю теплом. ( Ясні, сонячні) промені виблискували на деревах, траві, у річці. (Ясна, світла) поляна заливалась світлом. Діти, які граматичні категорії прикметника ви знаєте? - Прикметники змінюються за родами, числами, відмінками. ІІІ Основна частина: Повідомлення теми і мети уроку. Сьогодні ми закріпимо ваші знання про прикметник, вчитимемося більше використовувати їх у своєму мовленні. Прочитай речення. Доповни відповідними прикметниками. Визнач рід, число. Цей хлопчик допомагає бабусі, він … (чуйний, добрий). Ця дівчинка миє посуд, підмітає підлогу , вона …(працьовита). Мій брат вчиться на відмінно, він … (розумний). Робота з деформованим текстом . Прочитай речення. Розташуй їх так, щоб утворився зв’язний текст. Знайди прикметники, визнач їх відмінок. Сміливий пастух. Раптом з яру вискочив вовк. Молодий пастух пас овець. Це трапилося в гірському селі. Пастух кинувся на вовка і прогнав його. Він схопив вівцю.
На цьому уроці ми перевтілимося з вами у групу екскурсоводів – початківців у шкільному художньому музеї. Перед нами стоїть завдання навчитися розповідати, описувати зовнішність людини. Відвідувачі музею чекають на вашу розповідь – опис зовнішності вашого товариша. Нам необхідно добре підготуватися до цього. 1. Дописати до поданих слів, які характеризують зовнішність людини, нові слова – прикметники. Визнач їх рід. Ніс – кирпатий, … Обличчя – подовжене, … Очі – круглі, сині, … Губи – ніжні, … Брови – дугоподібні, тонкі, … Волосся – біляве, … Постава – струнка, … Риси вдачі – спокійна, … Довідка: прямий, бліде, тендітне, привітне, доброзичливе, ясні, розумні, лагідні, великі, тонкі, виразні, русяве, довге, середнього зросту, сутула, добра, жвава, весела, подільчива. 2. Замініть подані словосполучення синонімами, використовуючи прикметники. Визнач число прикметника. Дівчина з карими очима (кароока дівчина). Хлопці з чорними бровами (чорноброві хлопці). Людина з круглим лицем (круглолиця людина). Хлопець тринадцяти років (тринадцятирічний хлопець). 3. Прочитати текст і виписати прикметники, що характеризують Миколку. Виділити суфікси. Що за їх допомогою вдається виразити письменникові. Визначити граматичні категорії використаних прикметників. Миколка, Прокопів хлопчик, такий школярик гарнесенький був: сумирненький, соромливенький, млявенький, як дівчинка. Та ще ж такий чорнобривенький, білолиценький, носок невеличкий, щічки круглесенькі, ще чубок кучерями. Воно й училося нівроку йому. Страх яке до книжки було: чита, одно чита, а особливо як на урок загадають щось таке – чи про луку, чи про ліс… Ну й любило це? (А. Тесленко) 4. Вибрати з поданих слів доречну похвалу своєму товаришеві, вчителеві, мамі. Записати дані речення. Визначити відмінок прикметників. Довідка: ласкаві, вірний, веселі, турботливі, вмілі, розумний, мудрий, працьовитий, завзятий, подільчивий, хороший. Наприклад: У моєї мами ласкаві руки.
Тепер ви майже готові розповісти про свого товариша відвідувачам музею. Використайте матеріали попередніх вправ. Опис свого товариша зробіть за поданим на дошці планом. 1. Хто ця людина? (ім’я, вік) 2. Зріст, постава 3. Обличчя, його риси 4. Волосся. 5. Основні елементи одягу. 6. Чим подобається?
Зразок: Моя подружка – це тринадцятилітня дівчина. Її звуть Оксана. Вона середнього зросту, струнка. Обличчя кругле. Оксана білява, з блакитними очима, кирпатим носиком. Вона сміється і у неї на щоках з’являються дві ямочки. Дуже пасує Оксанці блакитна сукня з білим бантом. Вона добра, цікава людина. З нею приємно спілкуватися. Мені Оксанка дуже подобається.
Спочатку усно складіть опис. Потім запишіть опис свого товариша. Один з учнів зачитує опис, а діти вгадують кого описав їх товариш.
IV. Підсумок уроку. Гра “Інтерв’ю”. 1. Що, на твою думку, було сьогодні на уроці для нас головним? 2. Якими враженнями від уроку ти поділишся сьогодні з мамою? 3. Які б прикметники ти підібрав до слова “урок”, маючи на увазі сьогоднішній? Коментований підсумок уроку. Виставлення оцінок.
Настанова на перерву. | |
Переглядів: 465 | |
Всього коментарів: 0 | |