КЗО «Першотравенська загальноосвітня спеціальна школа-інтернат »ДОР»
Урок української мови в 7 класі
Тема: «Складне речення»
Вчитель:
Полосенко О.Г.
м.Першотравенськ, 2015р.
Тема. Складне речення.
Мета: ознайомити учнів з поняттям про складне речення; обґрунтувати вживання розділових знаків; формувати вміння розпізнавати складне речення та сполучники в ньому; розвивати логічне мислення; виховувати в учнів любов до Батьківщини, народної творчості.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: картки з завданнями та схемами, підручник, презентація.
Хід уроку
I.Організаційний момент. Перевірка готовності учнів до уроку. (2 хв.)
- Діти, я сьогодні прийшла до вас на урок з хорошим настроєм. Підніміть руки у кого такий же настрій? А у кого поганий? У кого байдужий? Я думаю, що до кінця уроку у вас настрій покращиться. Адже, урок української мови не може залишати вас байдужими. (слайд 1)
Подаруйте посмішку собі,
Один одному, мені.
Я дарую посмішку і вам,
Радість допоможе у роботі нам.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку (5 хв.)
- Мотивація навчальної діяльності.
(Слайд 2,3)
Прочитайте прислів’я, яке записане на дошці.
Дерево сильне корінням, а людина – знаннями.
- Як ви розумієте це прислів’я? (Що дерево сильне корінням, коли воно в нього міцне, а людина сильна лише тоді коли має міцні знання.)
- Що ми повинні здобувати на уроці? (Ми повинні здобувати на уроці знання.)
- Тоді відкриємо свої зошити, запишемо дату, та тему уроку. (вчитель слідкує за записами учні в у зошитах)
Дванадцять четверте лютого
Класна робота
Складне речення
- Очікувані результати уроку:
- Скориставшись фразою «Цей урок навчить мене …», висловіть думку, яка мета сьогоднішнього уроку? (Можливі варіанти дітей: Цей урок навчить мене рідної мови. Цей урок навчить міцним знанням. Цей урок навчить мене грамотності. Цей урок навчить мене чомусь новому. Цей урок навчить мене виділяти з поміж простих речень складне. Цей урок навчить мене життєвій мудрості. та ін.)
Правильно. Сьогодні на уроці ми розглянемо складне речення, спробуємо пояснити вживання розділових знаків, навчимося розпізнавати складне речення та сполучники в ньому.
III.Актуалізація опорних знань. (10 хв.)
1.Бліц - опитування
- Давайте пригадаємо, що таке речення? (Речення – це синтаксична одиниця, що виражає думку.)
- Чим речення відрізняється від словосполучення? (Від речення словосполучення відрізняється ти, що воно не є одиницею спілкування тобто не передає жодної інформації, не має інтонації, яка властива реченню. Словосполучення є лише будівельним матеріалом для речення.)
- Які бувають речення за метою висловлювання?(За метою висловлювання речення може бути: розповідне, питальне, спонукальне.)
- За емоційним забарвленням? ( За емоційним забарвленням речення бувають: неокличні, окличні.)
- За будовою? (За будовою речення бувають: односкладними та двоскладними.)
- Як ще називають підмет та присудок? (Підмет та присудок ще називають головними членами речення, або граматичною основою речення.)
- На які питання відповідає означення? (Означення – відповідає на питання – яки? чий? котрий?)
- Як підкреслюємо додаток?(Додаток – відповідає на питання непрямих відмінків (всі крім називного)
- Який другорядний член речення ми ще не назвали? (Обставина – відповідає на питання як? куди? звідки? коли? чому? Характеризує дію з точки зору її місця, часу, мети.)
2.Каліграфічна хвилинка.
(слайд 4)
- Відгадайте загадку, і ви дізнаєтесь, який об’єкт буде предметом сьогоднішнього уроку. ( Методика прогнозування).
За хатою у садочку
У зеленому віночку,
У червоному намисті
Дівчинонька чепуриться.
І збігаються всі діти
Щоб на неї поглядіти,
За намисто кожен смик
Та й укине на язик.(Калина)
- Які ще рослини – символи ви знаєте? (Без верби і калини – нема України!)
- Коли слово «калина» може писатися з великої літери? (Якщо це прізвище, ім’я казкового героя, марка машини)
(прописати слово у зошиті, звернути увагу на каліграфію)
- Дорогі діти! Сьогодні у нас не зовсім звичайний урок. Ви, напевно, помітили, як гарно прибрана наша кімната. Так, у нас сьогодні піде мова про калину. Про цю, звичну на перший погляд, рослину, але таку незвичайну.
- Майже в усіх народів є улюблені дерева-символи.У канадців, скажімо, клен, у росіян — берізка і горобина, а в нас — верба і калина. На всій планеті росте понад 200 видів калини, а в Україні лише вісім, оспіваних у піснях, легендах, казках та віршах.
- А чи знаєте ви,звідки пішла назва «калина»? Існує безліч легенд, одну з них приготували наші історики.
3.Читання тексту (Карпенко Олена)
Червона калина - символ України
Калина розцвіла край нашого села,
Цілюща і смачна в усі години.
Калинова вода біжить із джерела
Співучого, як серце України...
(читає текст Биковський Анатолій)
Трепетна калина, як молода дівчина, прибрана намистом. Ми не можемо уявити українську землю без цієї красуні. Співаки про неї співають пісні, поети складають вірші, художники пишуть картини. Народні майстрині - рукодільниці вишивають свої калинові орнаменти хрестиком та гладдю.
(читає текст Дем’яненко Віталій)
Калина - це сила духу, мужність та незламність нашого краю в боротьбі за незалежність. І тому майже в кожному дворі, лузі та лісі цвіте білим духмяним цвітом калина. Згодом з квітів утворюються ягоди, які ростуть до тріскучих морозів.
Важкі червоні кетяги на білому снігу, як краплини крові.
(читає текст Оглу Альона)
Люди використовують калину у народній медицині, заварюють вітамінні чаї, а птахи та звірі взимку рятуються ягодами від голоду. Кажуть, хлопець міцний, як дуб, дівчина красна, як калина. Тож нехай так буде завжди. Калина - вічний символ українського народу.
4. Бесіда за текстом:
- Якою ви уявили собі калину? (Як молоду привабливу дівчину.)
- Яка тема цього тексту? (Темою тексту є символ України – калина, що вона означає як символ.)
- Яка головна думка? Чого вчить нас цей текст? (Так як калина це символ нашої держави, ми повинні бути мужніми, сильними духом та незалежними.)
- Знайдіть в тексті речення з порівняннями. Прочитайте їх. (Трепетна калина, як молода дівчина, прибрана намистом. Важкі червоні кетяги на білому снігу, як краплини крові. Кажуть, хлопець міцний, як дуб, дівчина красна, як калина.)
- Молодці, ви впоралися і з цим завданням!
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу. (15 хв.)
Пояснення вчителем різниці між простим і складним реченням.
(слайд 5,6)
- Сьогодні ми будемо вчитися знаходити в тексті складні речення. І хоча ця тема для вас нова, та дещо ми вже знаємо. Хто може сказати, яке речення називається складним? (Складне речення – це речення, яке має дві та більше граматичних основ.)
- Прочитайте правило в підручнику. (с. 138 Читає правило спочатку вчитель, а потім учні самостійно.)
- Повернімося до нашого тексту. Знайдіть і прочитайте складні речення. (учні шукають у тексті складні речення)
1. Співаки про неї співають пісні, поети складають вірші, художники пишуть картини).
2. Люди використовують калину у народній медицині, заварюють вітамінні чаї, а птахи та звірі взимку рятуються ягодами від голоду
- Запишіть речення, яке вам сподобалось, доведіть, що воно складне, підкресліть граматичні основи. (Учні підкреслюють граматичні основи у реченні і доводять на практиці, що воно складне.)
- Зробити висновок: що таке складне речення? Чим воно відрізняється від простого? (Складне речення на відміну від простого мають дві і більше граматичних основи.)
- Прочитайте прості речення, що входять до складу складного, чим вони поєднуються. Правильно, за допомогою інтонації, за змістом. (І такий зв’язок називається безсполучниковим.) Чи є між ними сполучники? Також речення поєднані сполучником, і такий зв'язок називається сполучниковим.
Запишемо таке речення:
Стоїть серед поля розлогий кущ калини, а під кущем трава зеленіє
Підкресліть граматичні основи. Яке це речення? (Це складне речення.)
За допомогою чого з’єднуються прості речення в складному? А як називається зв’язок, коли між простими реченнями стоїть сполучник? (Такі речення називаються сполучниковими.)
На ст. 139 підручника прочитайте самостійно правило. Чи збігається воно з вашими відповідями? (Так збігається.) Найчастіше складних реченнях ставляться такі розділові знаки як коми.
Висновок: Діти! Ви бачите, що частини складного речення з’єднуються за допомогою сполучників і без них.
-Які сполучники можуть поєднувати частини складного речення? Правильно. Це такі сполучники, як: і, та. А є ще такі: оскільки, немов, одначе, коли, що та інші. Щоб допомогти вам краще запам’ятати їх, ми запросили сполучників до нас на урок.
- Завдання: поєднайте речення за допомогою сполучників
(слайд 6)
- Мені дуже подобається калиновий кущ, (і)…я обов'язково посаджу собі калину. Схема до речення[…], і […].
- Калині було радісно, (коли) … про неї пам'ятають. Схема до речення […], коли (…).
- Складіть схеми до цих речень. Спробуйте поставити питання від однієї частини складного речення до другої. Що ви помітили? (від головної частини ми можемо поставити питання до залежної в одному реченні, а в іншому ні.)
Висновок: якщо частини складного речення рівноправні і від одного простого речення до іншого не можна поставити питання, то це – складносурядне речення. (слайд 7)
Якщо в складному реченні від одного простого до другого можна поставити питання, то це – складнопідрядне речення. (слайд 8)
Між простими реченнями у складному ставиться кома. (слайд 9)
- Кодовий диктант:
- Я зачитаю вам речення, а ви літерами повинні вказати, яке з них просте, а яке складне. Коли речення просте ви ставите літеру «П», а коли складне «С». Починаємо, будьте уважними.
- Осінь одягла всі ліси і гаї в золоті листочки, а калина подарувала червоне намисто. (С)
- Калина - символ українського народу. (П)
- Влітку пташки співають калині пісні, а восени вона щедро пригощає їх своїми смачними ягодами. (С)
- Калина - вічний символ українського народу. (П)
(СПСП)
- Поміняйтеся зошитами із сусідом та перевірте виконану роботу.
Фізкультхвилинка
Цікавинка
(слайд 10)
- Калина оспівана в багатьох творах наших великих поетів: Т.Шевченка, І.Франка, Л.Українки. Наш великий поет Т.Г. Шевченко дуже любив співати пісню «Ой зацвіла червона калина». У своєму «Кобзарі» поет вжив слово «калина» аж 385 разів!
- Давайте і ми пригадаємо прислів’я про калину. Запишіть одне з них на вибір.
Прислів’я:
Та дівчина, як калина.
Пишна і красива, мов калина червона.
Любуйся калиною, коли цвіте, а дитиною, коли росте.
Гарна дівчина, як у лузі калина.
Вбралась в біле плаття, як калина в білий цвіт.
Щічки червоні, як кетяги калинові.
Без верби і калини нема України.
V. Закріплення і усвідомлення нових знань (7хв.)
Самостійна робота учнів
Виконайте вправу 494. (Виконання вправи за зразком поданим в підручнику.)
Групова робота. Естафета. (слайд 11,12)
Зберіть зі слів речення
- ще, виграють, калини, ягоди, випаде, Навіть, коли, сніг, вже, яскравими, на гілках, вогниками. (Навіть коли вже випаде сніг, ягоди калини ще виграють на гілках яскравими вогниками.) (Оглу Альона, Карпенко Олена, Василенко Олександр, Дем’яненко Віталій)
- прикрашали, коровай, Дівчата, калиною, і, у, багатьох, слова, пісня, є, про, калину.(Дівчата прикрашали калиною коровай, і у багатьох весільних піснях є слова про калину.) (Биковський Анатолій, Бугай Валентина, Колесніков Кирил, Сергієнко Віталій, Павлова Оксана)
- символом, Стала, отчого, калина, червона, краю, України, рідної, нашої. (Стала червона калина символом отчого краю нашої рідної України.)(Федорук Олександр, Іванченко Надія, Паращенко Валерій, Завгородній Владислав, Мацко Владислав)
VI. Підсумок уроку (3хв.)
- Про що ми сьогодні з вами говорили? (Сьогодні на уроці ми говорили про складне речення.)
-Що в сьогоднішньому уроці сподобалось найбільше? (Варіанти учнів.)
- Де можна використати набуті знання, уміння? (На контрольних роботах, щоб правильно поєднувати слова в речення в повсякденному житті.)
- Який настрій у вас в кінці уроку? Чому? (Веселий, радісний, патріотичний. Тому-що ми сьогодні говорили про символи нашої країни.)
Учитель. Дуже добре! Ви всі молодці!
VII. Оцінювання. Домашнє завдання. (3 хв.)
(слайд 13)
Виконати вправу 495 (з простих речень утворити складні за допомогою сполучників та, й), вивчити правила на с. 138-139.
|